Представниця Держдепу США Андреа Калан: США готові запровадити санкції проти будь-якої країни, яка допомагає Росії продовжувати агресію

09 листопада 2022
 Представниця Держдепу США Андреа Калан: США готові запровадити санкції проти будь-якої країни, яка допомагає Росії продовжувати агресію

Представниця Держдепартаменту США Андреа Калан розповіла, чи скоротиться допомога для України після проміжних виборів до Конгресу США, чи зустрінуться Джо Байден з Володимиром Путіним на саміті G20 та чи можна зупинити постачання іранських дронів Росії санкціями

За даними джерел The Washington Post, в американських органах влади планується розкол, зумовлений багатомільярдною допомогою для України. Розкажіть, чому одні політики США критикують Байдена за надто повільну допомогу Україні, інші за те, що її надто багато?

В Америці є різні політичні сили – демократи, республіканці, а також незалежні політики. Вони можуть озвучувати різні думки, але політика адміністрації Білого дому не змінилася. Хоча зараз ми бачимо багато статей про те, що одні політики говорять одне, інші – друге, більшість наших представників у Конгресі США, наших сенаторів у Сенаті за те, щоб США продовжували допомагати Україні.

Наприклад, якщо ми подивимось на голосування, яке було у травні, коли голосували за 40 мільярдів доларів допомоги для України, у Сенаті 86 зі 100 сенаторів голосували "за". Лише 11 людей проголосували "проти". А якщо подивимося на Палату представників, де сидять 435 осіб, 368 наших представників голосували за допомогу для України. Тобто 85% у травні голосували за продовження допомоги для України.

Сьогодні ця тенденція продовжується. Тому що ми бачимо, наскільки це важливо. Особливо зараз, коли Росія продовжує свої жорстокі атаки та ракетні удари по українській інфраструктурі.

Поки у США тривала передвиборча кампанія, українці чули радикальні заяви конгресменів про те, що Україна "не отримає чистий чек". Такі висловлювання варто трактувати як виборчу риторику? Чи такий вектор зовнішньої політики, як підтримка України, стає менш пріоритетним для американців?

Попри різні заяви, США продовжать надавати допомогу Україні й після виборів до Конгресу. У зв'язку з виборами, багато хто в США говорить про існування різних теорій про підтримку. Але факт залишається фактом – США допомагають. Український народ не повинен сумніватися у цьому.

Я знаю, що зараз українці чують багато інформації від різних джерел, але відданість США допомагати Україні є однозначною. Я радила б українцям, які чують такі заяви, дивитись на факти. Погляньте на реальні дії адміністрації Байдена: військова, економічна та гуманітарна допомога Україні сьогодні продовжує надаватися.

Президент Байден говорив, що це є позиція його адміністрації. Така позиція залишиться після виборів. Ми допомагатимемо сьогодні, завтра і в майбутньому.

На минулому тижні я була у Вашингтоні та бачила, як люди там підтримують Україну. У різних районах міста сьогодні висять українські прапори. Це свідчить про підтримку України й серед простих американців.

У лавах демократів говорять про намір проголосувати за виділення Україні 50 мільярдів доларів, яких би вистачило на весь 2023 рік. Як оцінюєте ухвалення такого пакета допомоги?

Я не можу відповісти, яким буде голосування. Я можу говорити, що реально зараз. Кожні кілька тижнів можна побачити новий транш допомоги. Як це виглядатиме в майбутньому, сказати не можу. Але запевняю, що адміністрація Байдена посідає тверду позицію допомагати Україні.

Вже звучали побоювання, що після виборів сам процес надання допомоги Україні сповільниться. Наприклад, коли Україну атакували іранські дрони-камікадзе, США заговорили про передачу Україні антидронових систем Vampire. Вони необхідні якнайшвидше, проте підписання контракту потребує часу. Чи існує ризик, що після виборів з такими рішеннями затягуватимуть?

Ні. Ви знаєте, що існують різні механізми передачі допомоги, деякі з них досить швидкі. Наприклад, якщо у запасах Міністерства оборони США, є те, що потрібно. Це найшвидший спосіб допомогти.

Коли ж йдеться про необхідність замовити щось відсутнє у запасах, застосовуємо інший механізм — укладання контракту з постачальником. Це трохи повільніше.

Третій механізм – це Ленд-ліз. Але спочатку ми використовуватимемо перші два механізми, тому що вони швидкі.

Посол України в США Оксана Маркарова заявила, що механізм Ленд-лізу не є необхідним, поки Конгрес продовжує виділяти допомогу Україні. Тобто, Ленд-ліз буде запущено лише тоді, коли Конгрес перестане надавати нам допомогу?

Не зовсім так. Ленд-ліз — це зовсім інший механізм. За цією програмою діють інші правила.

Мета США сьогодні — допомогти Україні та максимально швидко передати те, що потрібно зараз. Коли ми можемо взяти із запасів — це найкращий і найшвидший варіант передачі допомоги.

Тоді в якій ситуації буде запущено Ленд-ліз?

Конкретних деталей, як цей механізм працюватиме, я, на жаль, не маю. Це просто третій варіант надання допомоги. Є інші варіанти, на яких ми зосереджені зараз, тому що США вважають це вигідним.

Днями з'явився ще один майданчик для надання допомоги — "енергетичний Рамштайн". Вже відомо, які рішення зможе приймати ця група?

Ми бачимо, що Росія завдає справді жорстоких ударів по об'єктах української енергосистеми. Тому ситуація з електрикою дуже складна. Держсекретар Блінкен обговорював це питання з міністрами закордонних справ країн "Великої сімки".

Координаційна група працюватиме за принципом групи "Рамштайн" — так само збиратиметься та обговорюватиме, як можна допомогти Україні розв’язати проблему в енергетичній сфері. Для цього слід розуміти наявні потреби. Наприклад, чи потрібно щось ремонтувати на об'єктах інфраструктури, чи краще поставити нове обладнання. Члени цієї координаційної групи мають вирішити, як краще діяти. Поки що ведеться робота над деталями.

В американській пресі бачила інформацію, що в адміністрації Байдена хотіли б, щоб Україна припинила публічно відмовлятися від переговорів із Путіним і "для виду" заявила про готовність до діалогу. Так би мовити, щоб "зберегти моральну перевагу в очах міжнародних прихильників". Чи є такі настрої?

Позиція США не змінилася: нічого про Україну без України. Тому що тільки Україна як суверенна держава може вирішувати, яким буде її майбутнє. Зрештою, це рішення президента Володимира Зеленського. США його підтримуватимуть.

США надаватимуть Україні допомогу для захисту від російської агресії, щоб Україна змогла зайняти найсильнішу позицію на полі бою. Щоб потім, коли час переговорів настане, Україна перебувала у сильній позиції. Тому що лише дипломатичним шляхом можна ефективно покласти край цій війні.

Наступного тижня відбудеться саміт G20. Координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі вже заявив, що Джо Байден не має наміру сідати за стіл переговорів з Путіним, якщо той буде присутній на саміті. Але чи може така зустріч все ж відбутися?

Наскільки мені відомо, президент Путін поки що не прийняв рішення про свою участь у саміті. Президент Байден буде однозначно.

Як казав Держсекретар Блінкен, США завжди відкриті до зустрічей та переговорів з іншими лідерами. Але тільки в тому випадку, якщо є, про що говорити. На цей час у мене немає інформації про те, що планується якась зустріч Байдена з Путіним. Гадаю, Білий дім проінформує, якщо щось плануватиметься.

Чи варто очікувати, що на саміті G20, серед інших, буде порушуватися питання постачання іранських дронів Росії?

Використання Росією іранських дронів у війні проти України – тривожний факт. Ми бачимо, що Іран передає ці дрони, а іранські фахівці допомагають російській стороні. Це величезна проблема.

Ця тема якраз порушувалась у Німеччині на зустрічі міністрів закордонних справ "Великої сімки". Напевно, це питання буде і на порядку денному на Балі.

Всім країнам "Великої двадцятки" потрібно працювати разом: застосувати санкції проти країн, які допомагають Росії продовжувати війну. Необхідно завдати максимального тиску, щоб Іран перестав допомагати РФ вбивати українців. А ефективно боротися з російською агресією зможемо, лише коли будемо єдині. США та країни-партнери вже зараз працюють над запровадженням санкцій.

Іран і раніше перебував під санкціями, але це не завадило йому розвивати виробництво зброї. Санкції — єдина можливість зупинити постачання дронів Росії?

Ми дивимося на всі можливості, як це зробити. Але саме санкції допомагають ефективно перекрити потік допомоги. Санкції можуть бути дуже сильними. Ми продовжуватимемо працювати таким чином.

При цьому США готові запровадити санкції проти будь-якої країни, яка допомагає Росії продовжувати агресію.

Санкції часто критикують за те, що вони виявляються слабкими, а якісь компанії можуть їх обминати.

Намагання обійти санкції завжди існують. Це стосується будь-яких обмежень. Але наші дії ефективні лише тоді, коли ми можемо перекрити потік зброї чи іншу допомогу Росії. Тому ми стежимо за такими спробами обійти санкції та перекриваємо ці можливості. Це складно, але дуже важливо.

Кілька днів тому Білий дім підтвердив, що Росія отримує військову допомогу також від Північної Кореї. Чи можуть США якимось чином запобігти постачанню зброї від КНДР?

Ми наполягаємо на тому, що ніхто не повинен допомагати Росії у війні проти України. До речі, зараз складається дуже цікава картина для всього світу. Як пам'ятаєте, раніше Росія говорила про те, що має чи не найсильнішу армію у світі. А сьогодні ми бачимо, що вона змушена покладатися на допомогу Ірану та Північній Кореї. Це говорить про те, що Росія ізольована, а вся міжнародна спільнота засуджує її агресію проти України.

Можу сказати, що агресія проти України ускладнила Росії відносини з усім західним світом. Можливо, прозвучить надто просто, але Росія могла б покращити своє становище, якби поклала край цій війні та вивела свої війська з України.

Мобілізовані військові записують відео, стверджуючи, що їм видають каски китайського виробництва. Чи у США є дані про те, що Росія може закуповувати військову амуніцію у Китаю?

Ні, такої інформації ми не маємо.

Які питання президент США планує обговорити з лідером КНР на саміті "Великої двадцятки"? Чи порушить питання неприпустимості застосування Росією ядерної зброї, про яку нещодавно говорив Сі Цзіньпін?

Чи обговорюватиметься це на зустрічі президента Байдена з президентом Китаю, не можу точно сказати. Але я знаю, що ця тема завжди на порядку денному. Тому вона обговорюватиметься на різних рівнях.

Що США справді можуть зробити в разі застосування Росією тактичної ядерної зброї в Україні?

США сподіваються, що такої ситуації не буде. Росія не повинна використовувати ядерну зброю. Як казав Держсекретар Блінкен у Німеччині, ми говорили Росії й публічно, й приватно, що застосування ядерної зброї є абсолютно неприпустимим у будь-якому вигляді. Це спричинить катастрофічні наслідки як для Путіна, так і для всієї Росії.

Як відомо, ядерну війну не можна виграти. Її просто не повинно бути. Усі країни, які мають ядерну зброю, домовилися, що не використовуватимуть її. Отже, наша справа — робити все можливе, щоб ядерну зброю не було застосовано.

Попри безвідповідальні заяви Кремля про ядерну зброю, ми не бачимо, що Росія наразі планує її використати. Тому сьогодні необхідно, щоб ця риторика Кремля припинилася, вона є неконструктивною.

Анастасія Світлевська

Джерело УНІАН