Зерно світу. Розблокування українських портів вийшло на фінішну пряму

15 липня 2022
 Зерно світу. Розблокування українських портів вийшло на фінішну пряму

Блокада наших портів стала для РФ потужним інструментом шантажу, за допомогою якого агресор намагається змусити світ зняти санкції, загрожуючи голодом

Ключ до виходу вморе

24 лютого українські порти на Чорному морі, насамперед Одеса та Миколаїв, виявилися заблокованими, а порти на Азовському морі захопила Росія. Зняття блокади з українських портів – це запорука боротьби з голодом у всьому світі. Йдеться про 22 млн. тонн зерна, але обсяг його в наших зерносховищах може до осені досягти 60 млн. тонн.

До експорту зерна залізницею Україна почала готуватися ще у березні, а у травні на постійній основі запрацював поїзд, який доставляє нашу кукурудзу до Австрії. У червні уряд Німеччини обговорив створення грошового фонду для прискорення експорту зернових залізницею, а Великобританія заявила про виділення 10 млн. фунтів стерлінгів для ремонту залізничної інфраструктури України. Польща розглядає можливість створення зернового терміналу для українського експорту. Були й спроби вивозити зернові через румунськіпорти.

Але все це не вирішувало проблеми, потрібні були інші канали. ЗСУ провели успішну військову операцію із зачистки від окупантів острова Зміїний, що дозволило забезпечити перевезення через судновий хід Дунай- Чорне море. Перші іноземні судна вже побували в портах, до захисту їх було залучено ВМС ЗСУ.

"Острів має стратегічне значення, оскільки дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на півдні України, чим і користувалися окупанти, блокуючи рух цивільних судів у південній частині нашої країни",- йдеться у повідомленні прес-служби ВМС ЗСУ у Facebook.

13 червня перше судно з українським зерном, яке йшло заальтернативним маршрутом, вже прибуло до Іспанії.

Але вивезення зерна річковим шляхом – явно недостатньо.

"Звичайно, це не замінить тих обсягів та зернових терміналів, які були збудовані в Одеській області та на Дніпро-Бузькому лимані, від Херсона до Миколаєва. Це унікальні споруди", - констатує заступник голови Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Турецький гамбіт

З метою домовитися про деблокаду експорту зерна морським шляхом,13 липня у Стамбулі відбулися чотиристоронні переговори України, Туреччини, РФ та ООН. Як повідомив генсек ООН Антоніу Гутерріш на підсумковому брифінгу, їхні учасники дійшли "істотної згоди".

"Україна запропонувала сформувати базовий алгоритм функціонування навігації у Чорному морі. Це дозволить забезпечити експорт українського зерна та продовольчу безпеку мільйонам людей по всьому світу", - зазначив голова Офісу президента Андрій Єрмак, повідомивши про створення координаційного переговорного центру у Стамбулі.

Однак перед цим міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який також заявив про швидкий фініш переговорів, наголошував: експорт зерна з українських портів не відновиться без гарантій безпеки для судновласників, вантажовласників та України як незалежної держави.

Проте TheWallStreetJournalоцінює домовленості з цього питання як "всеосяжну угоду".

"Зерно може бути відправлене з трьох українських портів у конвоях, що супроводжуються українськими кораблями, із припиненням вогню для захисту суден у межах географічних кордонів та деякими операціями з розмінування", - пише видання.

Згідно з домовленостями, ВМС Туреччини інспектуватимуть порожні судна, що входять до портів - щоб розвіяти побоювання РФ, що кораблі можуть бути використані для транспортування західної зброї для ЗСУ.

Президент приймаючої сторони Реджеп Таїп Ердоган ще на початку липня повідомив: 20 турецьких кораблів у Чорному морі вже чекають, щоб почати перевозити зерно та олію з українських портів до країн, яким воно необхідне. Але при цьому, поки йшла підготовка переговорів, турецька влада неохоче зупиняла судна, що перевозили зерно, з великою ймовірністю вкрадене в України.

Позиція Туреччини у російсько-українському протистоянні взагалі все більше нагадує китайську – нічого особистого, лише бізнес. Ілюструвати це можна лише двома фактами: 26 лютого Туреччина закрила Чорне море для іноземних військових кораблів, у тому числі для Росії, а вже 2 березня міністр закордонних справ країни Мевлют Чавушоглу заявив, що його країна не має наміру приєднуватися до санкцій проти РФ. Надаючи Україні майданчик для переговорів щодо розблокування портів, Туреччина підтверджує свій твердий намір залишатися лідером у Чорноморському регіоні.

Представники Туреччини, Росії та України планують провести ще одну зустріч наступного тижня. The Wall Street Journal зазначає: хоча офіційні особи заявили, що перемовини завершилися угодою про загальні параметри експорту, президент РФ Володимир Путін ще нічого не підписав. Джерела газети не виключають, що це може статися під час його зустрічі з Ердоганом у Тегерані наступного тижня, коли і можливе укладання фінальної угоди.

Раніше агентство Reuters повідомило, що Росія погодилася на перемир'я під час транспортування вантажів із українських портів. У той же час, як зазначили в прес-службі ВМС ЗСУ, росіяни намагаються маніпулювати інформацією про нібито жести "доброї волі" для деблокування експорту морськими шляхами і завдають ударів по об'єктах критичної інфраструктури та цивільних суден у Чорному морі. Зокрема, завдали ракетного удару по бункерувальнику Millennial Spirit (під прапором Молдови), після чого він затонув.

Які ж вигоди несе Росії зернова угода? На думку Д. Кулеби, РФ зацікавлена ​​у розблокуванні зернового експорту, оскільки хоче показати країнам Африки та Азії, що піклується про них. До того ж,Росія висуває на переговорах вимоги, пов'язані з санкціями проти неї, якіне мають прямого відношення до експорту зерна.

Торг продовжується, тому експерти з побоюванням оцінюють можливість досягнення швидких домовленостей щодо розблокування чорноморських портів.

"Я говоритиму обережно. Мені здається, перспективи більш ніж туманні на сьогодні", - зазначив С. Данилов напередодні першого раунду чотиристоронніх зернових переговорів.

Ірина Носальська

Відео 18 серпня 2022

Генадій Труханов: Після перемоги над ворогом ми повернемося до реалізації наших планів

Мер Одеси Геннадій Труханов дав інтерв'ю британському виданню Byline Times